Pravda o Sajfovej tajnej svadbe: Prečo povedal nie?

15. december 2014 | Trable známych
Pravda o Sajfovej tajnej svadbe: Prečo povedal nie?
Foto: droogle.sk
Povedal NIE v tej najsprávnejšej chvíli! Moderátor FUN Rádia Sajfa si svadbu naživo bude musieť zopakovať. Na tejto totiž kňazovi odpovedal rázne nie. Svoju tvár prepožičal projektu droogle.sk a dal jasne najavo, že drogám treba povedať jednoznačné NIE!

Tak ako to teda bolo s tou svadbou? 

 

Na svadbe som bol reálne za ženícha. Zatiaľ som sa však neoženil. Povedal som nie. Rozhodol som sa slovom NIE propagovať a podporovať projekt, ktorý informuje o drogách a závislostiach pútavou formou. A hlavne, drogám treba naozaj povedať nie za každých okolností. 

 

 

Prečo si sa rozhodol podporiť projekt droogle.sk?


Myslím si, že osvety ohľadom drogových závislostí a samotných drog nikdy nie je dosť. Ľuďom treba stále opakovať a búšiť do hlavy, že drogy predstavujú riziko, na ktoré si musíme dávať pozor. Myslieť si, že drogy sa niekoho netýkajú alebo sa nedajú zohnať, alebo je to len otázka veľkého mesta, nie je správne. Myslím si preto, že o tejto téme treba hovoriť nahlas. 

 

Páči sa ti forma, akou sa tento projekt realizuje? Bude to podľa teba prospešné?


Mladí ľudia sú v zásade stále na internete, klikajú na webové stránky, čítajú, vymieňajú si medzi sebou informácie a zážitky, takže ak sa bude projekt napĺňať správnym obsahom, neviem si predstaviť lepší spôsob, ako na témy závislostí upozorniť. Určite to bude prospešné a bude to pomáhať. 

 

Máš osobnú skúsenosť s drogami?


Klamal by som, keby som povedal, že nie. Samozrejme, mám skúsenosť, ale aj na základe nej viem, že drogy sú mimo môjho záujmového horizontu. Nepotrebujem žiadne omamné látky na to, aby som sa zabavil alebo bol kreatívny. 

 

Aké drogy si teda vyskúšal?


Hovoríme o ľahkých, úžitkových drogách. Takých, ktoré sa spájajú so žúrmi, zábavami. Určite som nikdy nevyskúšal žiadne tvrdé drogy. Ak mám pocit, že strácam kontrolu sám nad sebou, svieti mi v hlave jedna veľká červená stopka a hneď si uvedomím, že týmto smerom nechcem ísť. Hneď mi napadajú negatívne myšlienky spojené s rizikom, že nielen mne, ale aj niekomu inému sa niečo stane. S omamnými látkami, ktoré som kedykoľvek užil, sa mi vždy spája zážitok, že som mal strach nielen o seba, ale aj o niekoho blízkeho.   

 

Poznáš niekoho, kto bol závislý od tvrdých drog?


Áno, poznám takých ľudí. Nie je to nikto úplne blízky z môjho okolia, ale mám taký príbeh, pri ktorom, keď si naň spomeniem, ma zamrazí. Ako dieťa som chodil do tábora, takého skautského, a mali sme fantastického vedúceho. Mladý chalan, zábavný, pohodový. Po pár rokoch som ho stretol na námestí v Bratislave. Mal na sebe ošúchanú bundu, roztrhané nohavice, vôbec si nepamätal, kto som, a pýtal si odo mňa drobné na vlak. Vtedy som si uvedomil, ako strašne môže človek dopadnúť. O nejaký čas som o ňom videl dokument v telke − ako drogovo zavislý zomrel na schodoch lekárne, kam išiel po pomoc. Zomrel tam na predávkovanie. Môj vedúci z tábora. Keď si na to spomeniem, cítim sa strašne a vždy rozmýšľam nad tým, aké je dôležité zachytiť to v správnom čase, ak už závislosť prepukne. 

 

Piješ alkohol?


Alkohol pijem, ale vždy sa snažím ustrážiť si správnu mieru. Žijem veľmi aktívnym životom a ani sám pred sebou si nemôžem dovoliť opiť sa a druhý deň byť nevládny. Už som dospel do štádia, keď som si uvedomil, že si radšej pôjdem zabehať alebo sa budem venovať priateľke, alebo si spravím nejaký lepší program, ako celý deň preležať v posteli s opicou.     

 

Ako si na tom s inými závislosťami a neresťami?


Mám pocit, že ľudstvo vo všeobecnosti sa stáva závislé napríklad od mobilu. A ja, samozrejme, tiež. Keď si zabudnem telefón doma, zruším všetko dohodnuté a utekám poň. Neviem si predstaviť, že by som bol bez mobilu. Alebo v sobotu ráno ležíme s priateľkou v posteli a obaja ťukáme do svojho mobilu − Facebook, Instagram a čítame správy. Technológie nás pohlcujú. 

 

A čo závislosť od lásky?


To je asi jediná závislosť, ktorú by som dokázal tolerovať. Ale aj tá musí mať svoje hranice. Môžeme byť závislí od lásky, ale nie od človeka. No v tejto rýchlej dobe mám pocit, že na lásku zabúdame, a teda závislosť od nej upadá tiež. Viackrát som sám seba prichytil, že už priateľke nekupujem tak často kvety, nevolám si s ňou tak často, nevenujem jej toľko pozornosti ako predtým. A to musím zmeniť!    

 

Plánuješ mať v budúcnosti deti? Ako ich budeš vychovávať, aby sa vyhli závislosti od drog?


Veľmi podobne, ako vychovávali moji rodičia mňa. Keď som bol dieťa, vždy som cítil z ich strany oporu, podporu, dostával som dostatok lásky a pozornosti. Venovali sa mi, robili sme si spoločný program. Stále som bol niečím zamestnaný, a preto som ani nemal potrebu siahnuť po drogách. Takto presne by som chcel vychovávať aj ja svoje deti. Dávať im lásku, pozornosť a venovať sa im. 

 

Poďme späť k tvojej svadbe. Kedy si ju zopakuješ naostro?


Už by sa veru patrilo. Je najvyšší čas. S Veronikou sme spolu šesť rokov, dlho sme fungovali na diaľku a už cítim, že to potrebujeme. Chcem sa usadiť, poľaviť, chcem mať deti. Myslím si, že náš vzťah treba posunúť ďalej. Musím ju len požiadať o ruku, a k tomu chýba už iba prsteň.

 

Natália Báreková 


Kľúčové slová:

Sajfa závislosť droogle.sk

Posledné príspevky

Drogová mapa: Akými závislosťami trpí svetová populácia?

Škótsko je krajinou s najvyššou mierou užívania kokaínu dospelou populáciou na svete. Nový Zéland a Irán zas patria medzi štáty s najvyššou mierou liečby drogovo závislých. Na Novom Zélande prevláda závislosť od marihuany, v Iráne závislosť od opiátov.

3. december 2015. Čítať viac

Ste závislí od Facebooku? Tu sú štyri spôsoby, ako sa vyliečite

Ste tak závislí od tejto sociálnej siete, že svoje šťastie meráte počtom lajkov? Cítite vzrušenie, keď prichádza notifikácia? Ak teraz čítate tento článok a vedľa máte otvorený Facebook, toto sú informácie pre vás.

29. november 2015. Čítať viac

Aj od jedla môžete byť zavislý. Na tieto potraviny si dávajte pozor!

Pizza, hranolčeky a zmrzlina sú mimoriadne obľúbené a dobre padnú najmä po prehýrenej noci. Tohtoročný výskum ale naznačuje, že pre ne môžeme mať slabosť, ktorá vykazuje známky závislosti.

6. november 2015. Čítať viac

Policajti v Trenčíne dvakrát chytili nadrogovanú vodičku

Podľa orientačnej toxikológie jej policajná hliadka zistila v tele látky ako metamfetamín, amfetamín, extázu a THC. Preto ďalšiu jazdu mladej žene zakázali, napriek tomu šoférovala znovu.

29. október 2015. Čítať viac